A-Z Databases

Find the best library databases for your research.

Loading...

New / Trial Databases

Loading...
The following databases are newly acquired or being evaluated for a future subscription.
New
Kampüs dışı erişim için VPN kullanınız. İdealOnline, Türkçe akademik ve popüler dergiler içeren bir veri tabanıdır. İçeriğinde Andante, Atlas, Atlas Tarih, Auto Show, Capital, CEO Life, Chip, Doğu Batı, Dil ve Edebiyat, Ekonomist, Evim, Notos, Varlık gibi bir çok akademik ve popüler dergi yer almaktadır. Uzaktan erişim için VPN bağlantısı kullanınız.

İdealOnline is a database that includes Turkish academic and popular journals. There are many academic and popular journals such as Andante, Atlas, Atlas History, Auto Show, Capital, CEO Life, Chip, East West, Language and Literature, Economist, Home, Notos, Varlık. Use VPN connection for remote access.
National Theatre Collection This link opens in a new window
New
Drawing on 10 years of the Royal National Theatre of London live performances, alongside high-quality archive recordings, the National Theatre Collection contains 30 filmed performances.
Sayısal Kitap This link opens in a new window
New
Sayısal Kitap veri tabanı, Türkçe romanlar, Türk ve dünya edebiyatı, kültür ve felsefe üzerine araştırma kitapları ve çocuk kitapları içermektedir. Uzaktan erişim için VPN bağlantısı kullanınız.

Sayısal Kitap includes Turkish fiction, children's books, research books on Turkish and world literature, culture and philosophy. Use VPN connection for remote access.
Loading...
Loading...
title
Loading...