Skip to Main Content

Türk Dili ve Edebiyatı Dergi İnceleme Çalışması: Dergi Veri Tabanları

Türk Dili ve Edebiyatı Dergi İnceleme Çalışması

Edebiyat dergileri, tanışacağınız güçlü kalemler; ilgileriniz doğrultusunda okuyacağınız farklı yazı türleri ve güncel konularla hayatın nabzını tutar. Bu doğrultuda adeta edebiyatın hayata açıldığı bir yer olarak sizleri edebiyat dergileriyle tanıştırmak Türk Dili ve Edebiyatı derslerinin öncelikli amaçlarındandır. Bu doğrultuda derslerimizde gerçekleştirdiğimiz tartışmalardan hareketle seçtiğiniz kültür-sanat, edebiyat dergilerini çalışma grubunuzdaki arkadaşlarınızla iş bölümü yaparak takip etmeniz beklenmektedir. Bu platform aracılığıyla takip edebileceğiniz dergilere ulaşabilirsiniz. 

“Edebiyat dediğimiz şeyin, dünyanın neresinde olursa olsun edebiyat dergisi olmadan yaşaması mümkün değildir. Yeni ve özgün içerikler öncelikle dergilerde yer bulur. Edebiyatın ve yaşamın nereden gelip nereye gittiğini anlamak için, dergilerden başka tutunabileceğimiz yayın yoktur.” – Semih Gümüş

Kaynak: Edebiyatın Hayata Açıldığı Yer, Edebiyat Dergileri. https://keciedebiyat.com/edebiyatin-hayata-acildigi-yer-edebiyat-dergileri/ Erişim tarihi: 05 Eylül 2020

Ulakbim DergiPark

TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, Türkiye'de yayınlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunar. DergiPark, ulusal akademik dergilerin standartlara uygun olarak varlık kazanmasına ve uluslararası görünürlüğünün artırılmasına destek olur.

Ulakbim DergiPark

İdealOnline Türkçe Dergi Veri Tabanı

"İdealonline”, bazı popüler ve akademik dergileri bir platform altında toplayan Türkçe dergi veri tabanıdır. IdealOnline Dergi Veri Tabanına kampüs dışından erişmek için okulun VPN bağlantısını kullanmanız gerekir. VPN bağlantısı kurulumuna ilişkin yönergelere bu linkten erişebilirsiniz. 

İdealOnline Dergi Veri Tabanı

Varlık Dergisi -- Arşiv

Varlık Dergisinin 1933 yılından günümüze kadar yayınlanmış tüm sayılarına erişebilirsiniz. Varlık dergisine erişim için gerekli kullanıcı adı ve şifre için bu linke tıklayınız.